Проекти

МОДУЛ „ОСИГУРЯВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕ НА ТАЛАНТЛИВИ УЧЕНИЦИ ЗА УЧАСТИЕ В УЧЕНИЧЕСКИТЕ ОЛИМПИАДИ“

2024/2025 учебна година

I. ОСНОВНА ЦЕЛ

Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“, модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади“, е свързана с подготовката на талантливи ученици от всички етапи и степени на училищното образование. Чрез индивидуално или групово обучение, ученици с изявени таланти, способности и интереси в определена област на познание се подготвят за участие в олимпиади, състезания и конкурси.

Програмата създава условия за личностното развитие на учениците, развива техните творческите способности и ги мотивира да поддържат трайни знания и интерес в съответната област.

II. ОБУЧЕНИЕ

За учебната 2024/2025 г. 8 ученици от ОУ „Стефан Караджа“ са включени в групите за подготовка за олимпиади и състезания.

Сформирана е  сборна група  с ученици от 5 – 6. клас по Информационни технологии с ръководител: Мария Георгиева

Модул 2 „Подкрепа на целодневното обучение на учениците” 

ОУ ”Стефан Караджа“-Добрич е едно от  училища  спечелило проект по тази програма. Целта е :

• Повишаване качеството на образователно-възпитателния процес;

• Развитие на творческите способности на учениците;

• Интеркултурно образование и възпитание;

• Създаване на условия за допълнително творческо развитие на детето;

• Създаване на условия за прилагане на изследователски методи в конкретни предметни области;

• Мотивиране на учителите за работа с ученици с изявени способности.

• Демонстриране от учениците на професионални знания, умения и компетентности и стимулиране на личностната изява и желанието за упражняване на избраната професия.

• да се предостави възможност на учениците за интелектуална изява;

• да се създават условия за прилагане на изследователски методи в конкретни предметни области;

• да се мотивират учителите за работа с ученици с изявени способности в съответните области;

Чрез заниманията по интереси се подкрепя развитието на ключовите компетентности на учениците в областта на математиката, информатиката, природните науки и технологиите и се подпомага професионалното ориентиране на учениците.

ЗАНИМАНИЯ ПО ИНТЕРЕСИ 2024/2025 учебна година

1.1.Математика – „Занимателна математика“ – Анелия Игнатова;

1.2. Математика – „Математика – НВО VII клас“– Десислава Неделчева;

1.3. Дигитална креативност – „Роботите и изкуството на иновацията“ – Магдалена Иванова;

1.4. Дигитална креативност  – „Дигитално творчество“ – Мария Георгиева;

1.5.Изкуства и култура – „Добруджанчета“ – Ивелина Симеонова

1.6.Изкуства и култура – „Пеем и се забавляваме“ – Десислава Шестакова-Гавраилова;

1.7.Изкуства и култура – „Четка и писалка“ – Радина Костадинова;

1.8.Изкуства и култура – „Филмово изкуство“ – Светослав Георгиев

Модул „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот

През учебната 2024/2025 г. ОУ „Стефан Караджа“ работи по Национална програма „Участвай и променяй-родителят, активен партньор в училищния живот“.
Програмата е насочена към ученици, учители и родители от първи до седми клас и цели изграждане на партньорство и доверие между класни ръководители, учители и родители, активно включване на родителите в училищния живот и превръщането на училището на място за учене, преживявания, споделяне, развиване на способности и умения на учениците.
Привличането на родителите в училищния живот на децата им допринася за по-лесната адаптация и социализация на учениците в училищната среда; за превръщането на училището в подкрепяща, приемна, безопасна и желана среда за развиване на положително им отношение към ученето и постигане на успехи в различни сфери.
Програмата позволява изключителна гъвкавост и разнообразие от теми, начини на провеждане на срещи между учители, родители и ученици, включването на външни лектори и т.н.

Целта на проекта е да се повиши ефективността на разходите в училище чрез оптимизиране на вътрешната структура и качество на образованието. Чрез осигуряване на заместници на отсъстващи учители да се намали броя на свободните за учениците часове и да се ангажира времето им. Да се повиши качеството на учебно-възпитателния процес, успеваемостта на учениците, дисциплината в училище, както и опазване живота и здравето на учениците,това са основните цели,които целим да постигнем в работата си.

Иновативните училища извършват целенасочена, планирана и контролирана промяна, чрез въвеждане на иновативни практики, с които се решават организационни и съдържателни проблеми в образователния процес. 

Модул 1 „Нови учебни предмети, модули и интердисциплинарно учене“ 

Осъществена подкрепа за изпълнението на 100 иновативни проекта, свързани с: – въвеждане на нови учебни предмети и/или модули (часове по един или няколко учебни предмета, в които се прилага интердисциплинарно учене);

Модул 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между
училищата“

– осъществена мобилност на иновативни училища и училища, разработващи иновации:
600 училища и 4800 ученици и учители;
– изграждане на мрежа на иновациите в образователното пространство.

ОУ „Стефан Караджа“ работи по новия проект „Успех за теб“ по програма „Образование“ – 2021-2027,  съфинансирана от ЕС, ще даде възможност на училищата с комплекс от дейности да помогнат учениците да подобрят образователните си резултати. По-голямата продължителност на проекта – 5 години, ще позволи по-добро усвояване на придобитите умения и постигане на по-добър ефект.

Проектът „Успех за теб“ е фокусиран основно от 1 до 7 клас. Поставя се акцент върху общата и допълнителна подкрепа за ученици в риск от отпадане, както и върху обученията по български език и литература на ученици с цел успешното им представяне на националните външни оценявания, но и на държавните зрелостни изпити.

Друга част от дейностите са за ученици със специални образователни потребности. От една страна се подкрепят учениците в подготовка по учебното съдържание, а от друга – чрез рехабилитации и терапии, психологическа подкрепа и др. И за двата вида подкрепа могат да се назначават специалисти, които да работят в училищата с тези деца, като тук се включват ресурсни учители, психолози, логопеди, социални работници, помощници на учителя и др. Училищата ще получават финансиране и за работа с деца с изявени дарби, за тяхната подготовка в областта, в която те развиват своите заложби и способности.

В дейностите са заложени и занимания по интереси, междуучилищни дейности и допълнителни обучения по учебни предмети. Идеята е учениците да преодолеят затрудненията в ученето и да преминат по-плавно през етапите на образование.

Scroll to Top